lampy_wiszace_w_stylu_nowojorskim
Lampy wiszące w stylu nowojorskim – pomysły na aranżacje
19 lutego 2019
Jak wybrać lampy do danego pomieszczenia
Jak wybrać najlepsze lampy do danego pomieszczenia?
27 czerwca 2019

Lampy wiszące z regulowaną wysokością – jak dopasować do pomieszczenia?

lampy_z_regulowana_wysokoscia
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Oświetlenie tego typu daje wiele możliwości. Niezależnie od mocy żarówki to my decydujemy o tym, jakie światło w danej chwili będzie dla nas idealne: punktowe (na fotel, w którym czytamy książkę), rozproszone (na większej powierzchni, np. stół), całościowe (obejmuje duża przestrzeń lub całe pomieszczenie).

Szeroka oferta lamp z dostępną opcją regulacji długości przewodu pozwala do dobranie interesującego nas modelu do każdego wnętrza – niezależnie od stylu.

W tym artykule dowiecie się:

Lampy wiszące z regulowaną wysokością – gdzie zamontować lampę?

Długie lampy raczej nie nasuwają się nam na myśl w pierwszej kolejności, gdy pomyślimy o kuchni i jadalni. Optycznie zmniejszałyby powierzchnię, choć dawałyby piękny, stylowy wygląd nowoczesnego pomieszczenia. Kiedy jednak na rynku pojawiły się lampy z regulacją, ten problem przestał istnieć. Wiszące oświetlenia zamontowane nad blatami i kuchennymi wyspami umożliwiają dobre oświetlenie stanowiska, co nie nadwyręża wzroku.

Należy pamiętać o tym, by lampa była wykonana z takiego materiału, który zapewnia długie użytkowanie. Kuchnia jest wymagającym pomieszczeniem, dlatego ważne jest dla nas łatwe utrzymanie oświetlenia w czystości. Dobrym pomysłem będą lampy wykonane ze szkła lub metalu, co oferuje producent lamp marki Nowovdorski. Dodatkowym atutem będzie zwrócenie uwagi na klosz o prostej, gładkiej konstrukcji podatnej na łatwe czyszczenie.

Jak powinna być zamontowana lampa w kuchni lub jadalni? Najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie jej na wysokości nieprzekraczającej 90 centymetrów nad blatem czy kuchenną wyspą, aby jednocześnie nie przeszkadzała w codziennej pracy i dobrze oświetlała nasze stanowisko, nie nadwyrężając oczu zbyt intensywnym światłem – sprawdzi się klosz zaciemniony, otwarty tylko od dołu.

W przypadku lamp wiszących do kuchni nad stołem lepiej zakupić klosz zabudowany lub taki, w którym żarówka jest całkowicie „ukryta”, aby uniknąć oślepienia lub oparzenia nagrzanym lampa_z_regulowana_wysokosciaelementem – zwłaszcza, że stoły często rozkłada się lub przesuwa w zależności od ilości gości. Lampa wisząca z kloszem koloru białego ze stelażem wykonanym z czarnego mosiądzu firmy TK Lighting nada się idealnie.

W przypadku salonu, możliwości montowania lamp jest kilka. Jeżeli chcemy stworzyć w pomieszczeniu kilka stref: punktowa, relaksacyjna, centralna, należy kierować się kilkoma zasadami.

  1. Część czytelnicza lub stolik kawowy – wysokość lampy powinna wynosić od 60 do 90 centymetrów.
  2. Część z telewizją, kanapą – nie powinny być zawieszone zbyt nisko, by nie przeszkadzały w swobodnym oglądaniu czy odpoczywaniu, jednak można je zawiesić w przedziale np. od 100 do 120 centymetrów nad podłożem (w zależności od wysokości pokoju), aby dobrze rozpraszały światło i dawały przytulny nastrój.
  3. Część centralna – lampy nie powinny wisieć niżej niż 210 cm nad podłogą. Im niżej ustawimy oświetlenie, tym bardziej będzie ono skoncentrowane, punktowe, a centralna część pokoju/baonu powinna być jak najlepiej oświetlona, do czego nada się lampa z kloszem otwartym ku górze lub wykonanym z tkaniny, jak w przypadku lamp producenta marki Sigma.

Lampy wiszące z regulowaną wysokością – zamiast lampki nocnej?

Bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, które nie zajmuje miejsca na szafce nocnej jest zainwestowanie w lampę wiszącą do naszej sypialni. Kontrolowane przez nas światło, punktowe i przytulne, może spełniać wiele funkcji. Jeżeli przed snem lubisz czytać książki, gazety lub chcesz pozwolić oczom na odpoczynek, zawieś lampę nieco wyżej.

Zastosowanie lamp wiszących z regulowaną wysokością

Lampy wiszące znajdą zastosowanie w gabinetach, robiąc miejsce na biurku. W łazienkach są zamiennikiem dla kinkietów. Regulacja oświetlenia umożliwia zmianę aranżacji światła w zależności od naszych potrzeb. Ciepłe, przytulne światło na romantyczny wieczór będzie wymagało innego ustawienia niż przy odrabianiu lekcji przez dzieci. Możliwości jest dużo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam się